سپتامان

۲۱
این نوشتار توسط انی کاظمی در تاریخ ۱۰ام شهریور، ۱۳۸۸ و در دسته "تاریخ باستان + تاریخ تمدن چین باستان + عکس ها + عکس های چین باستان + کاخ ها و معابد عهد باستان" ارسال شده است.

نگارنده :انی کاظمی
عجایب هفتگانه جدید جهان

دیوار 中国国际广播电台 دیوار که یکی از هفت اعجاز جهان شمرده می شود ، در جهان به لحاظ زمان ساخت طولانی ترین و مهندسی تدافعی نظامی در است . این دیوار در نقشه جغرافیایی ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته است. این اثر سال ۱۹۸۷ در “فهرست میراث جهانی ” ثبت شد. ساخت دیوار به قرن ۹ قبل از باز می گردد. حکومت وقت برای جلوگیری از حملات ملیت های شمالی ، برجهای آتش برای خبر رسانی و یا قلعه‌های مرزی برای حصول اطلاعات دشمن را در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد . در دوره حکمرانی ‌های بهار وپاییز و کشورهای جنگجو ،میان دوک ها جنگ بر پا شد و کشورها با استفاده از کوه‌های مرزی به ساخت دیوار پرداختند تا سال ۲۲۱ قبل از میلاد ، شی خوان پس از به رساندن ، دیوارهای دوک ها را به هم متصل کرد که به صورت دیوار در مرزهای شمالی بر روی کوه‌ها در آمد . او می خواست با این کار از حملات دشمن به مراتع شمالی جلوگیری کند. در این زمان طول دیوار چین به ۵۰۰۰ کیلومتر می رسید. در سلسله خان پس از سلسله چین طول دیوار به ۱۰ هزار کیلومتر رسید. در تاریخ دو هزار و اندی ساله چین، حکمرانان دوران مختلف به ساخت دیوار چین پرداختند . تا اینکه طول دیوار به ۵۰ هزار کیلومتر رسید. این میزان معادل گردش به دور کره زمین است .

دیواری که اکنون مشاهده می کنند ، دیوار متعلق به سلسله (سال ۱۳۶۸ – سال ۱۶۴۴ ) است از غرب به دروازه ” جایو گوان ” در استان گان سو چین و از شر ق به ساحل رود یالو جیان در استان لیائو نینگ در شمال شرقی چین منتهی می شود و درمیان آن ۹ استان- شهر و ناحیه خود مختار به طول ۷۳۰۰ کیلومتر وجود دارد و مردم انرا دیوار طولانی می نامند. دیوار چین به عنوان پروژه تدافعی بر روی کوه‌ها ساخته می شد از بیابان ها مراتع و لجنزارها عبور می کرد . کارگران طبق عوارض زمینی ،ساختار متفاوتی برای ایجاد دیوار در نظر گرفتند که درایت و عقل نیاکان چین را نشان می دهد. دیوار بر مسیر کوه‌های پر فراز و نشیب امتداد یافته است . در بیرون دیوار پرتگاه‌های بلند دیده می شود . در واقع کوه و دیوار به یکدیگر پیوند خورده اند . لذا دشمن به هیچوجه قادر به نفوذ به این دیوار نبود . دیوار چین معمولا با آجرهای بزرگ و سنگ مستطیل ساخته شده و در وسط ان خاک و خرده سنگ ریخته شده و ارتفاع ان ۱۰ متر است در پهنای دیوار برای عبور چهار اسب کافی است و در یک ردیف عرض آن ۴ -۵ متر است تا در زمان انتقال غلات و سلاحها مشکلی ایجاد نشود . طرف درونی دیوار، نرده سنگی و در وجود دارد که به آسانی حرکت می کند . در فاصله معیینی سکوی دیواری ویا برج آتش برای خبررسانی ساخته شده است . سکوی دیواری برای ذخیره سلاحها و غلات و استراحت سربازان است و در جنگ مخفیگاه بوده است . هنگامی که دشمن دست به حمله می زد برج های آتش روشن می کردند و سراسر کشور از حمله آگاه می شدند . اکنون مقاومت دیوار چین به عنوان یک مانع نظامی از بین رفته است. اما زیبایی مخصوص آن دیدنی است . زیبایی دیوار چین پر ابهت ، و باعظمت است. از دور دیواری بلند و پر پیچ و خم بر روی کوه‌ها همانند اژدهایی در حال حرکت به چشم می خورد و صحنه‌ای شکوهمند ایجاد شده است . از نزدیک ، دروازه‌های پر ابهت ، دیوار ها ، سکوهای دیوار ی،برج های دیده بانی، برج های آتش هماهنگ با عوارض زمینی آکنده از دلربایی هنری است. دیوار چین دارای اهمیت و و ارزش دیدنی است. چینی ها می گویند : ” کسی که به دیوار چین صعود نکرده باشد ، نیست “.


گردشگران چینی و خارجی از پیمودن دیوار احساس افتخار می کنند . حتی سران بسیاری کشورهای خارجی نیز فرصت دیدار از این اثر بزرگ را از دست دهند . برخی از بخش های دیوار چین بخوبی حفظ شده است از جمله دیوار “بادلینگ ” در نزدیکی بیجنیگ دیوار ” سی ما تای ” ، دیوار ” موتیان یو ” ، دروازه شان حای گوان در انتهای شرقی دیوار چین است که نخستین دروازه چین نامیده می شود و دروازه “جایوگوان” در انتهای غرب در گان سو ،این بخش ها همچنین از مکان های بسیار مشهور و دیدنی دیوار است و گردشگران زیادی در تمام سال از آنها بازدید می کنند .
دیوار چین تجسم درایت و رنج و زحمت میلیونها چینی در دوره چین است . این اثر پس ازهزاران سال از بین نرفته و دارای دلربایی فناناپذیر و روحیه ملیت چین است . سال ۱۹۸۷ میلادی دیوار چین به عنوان “ ملیت چین در فهرست میراث جهانی ثبت شد


شاهکار تاریخ جهان : دیوار چین
باستان
دیوار عظیم چین باستان از کره ماهچون یک خط  قابل مشاهده است.

۲۱ دیدگاه

 1. علی می‌گه:

  با سلام
  مطالب شمارا تا حدودی مطالعه کردم متاسفانه مطالب بسیار ضعیف ودر حد مدارس ابتدایی بود و بهتر بود در سایتی که مخصوص کودکان خردسال بود انتشار می یافت واقعا برایتان متا سفم بهتر است بروید وسرتان را گل بگیرید

  [پاسخ]

  ح درویش پاسخ در تاريخ خرداد ۲۹ام, ۱۳۸۹ ۶:۵۶ ب.ظ:

  سلام
  دوست داشتم این علی آقا برای ما توضیح میداد که اشکالاتی که مورد نظر ایشان هست کدامند. آخر قراره بنده بزودی بزرگسال بشوم و علاقه داشتم بدانم چرا این مطلب برای بزرگسالان خوب نیست.
  برای بنده به عنوان یک خردسال پنجاه ساله مطلب خوب و جالبی بود و همچنین عکسها. البته کاری به تحصیلات ندارم چون حرف از سن و سال زده اند.
  عزت زیاد

  [پاسخ]

  مجتبی پاسخ در تاريخ اسفند ۲۳ام, ۱۳۸۹ ۱:۰۸ ب.ظ:

  اگه جات بودم بیشتر به فرم حرف زدنم فکر می کردم…
  موفق باشی

  [پاسخ]

 2. reza می‌گه:

  takmahfel.comسلام
  اگه با تبادل لینک موافقی منو با عنوان:سایت تفریحی تک محفل
  لینک کن و در این قسمت خبرم http://tablink.mihanblog.com/post/comment/1
  کن تا با چه نامی لینکت کنم
  http://www.takmahfel.com/
  سایت تفریحی تک محفل

  [پاسخ]

 3. axbazar می‌گه:

  axbazar.comسلام دوست عزیز وبلاگ قشنگی دارید تبریک میگم.
  اگه موافق باشید با هم تبادل لینک کنیم
  نام : عکس بازار
  لینک : http://www.axbazar.com
  بعد از اطلاع شما ، لینک شما در کمتر از ۲۴ ساعت در سایت ما قرار می گیرد و به شما خبر داده می شود.
  لطفا لینکتان را همراه نام انتخابی خود برای ما بفرستید.

  [پاسخ]

 4. وحید می‌گه:

  سلام
  خسته نباشید
  وب زیبا یی دارین
  اگر مایل هستید تبادل لینک کنیم
  امار بازدید هام روزانه بیش از هزار است
  با تشکر

  [پاسخ]

 5. بنام خدا
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز
  از بابت مطالب خوبتان در سایت تشکر وقدر دانی می نمایم.

  [پاسخ]

 6. سیدکمال الدین می‌گه:

  باسلام خدمت مدیریت محترم سایت.
  وشما علی اقا ممکن این موضوع برای شما تازه گی نداشته باشه ولی خیلیا هستند که به این اطلاعات نیاز دارند

  [پاسخ]

 7. مرتضی رنجبر می‌گه:

  سلام.دستتون درد نکنه .خیلی جالبه .من آرزو داشتم دور دنیا رو بگردم و شهر های دیدینی کشور های مهم رو ببینم.حالا با دیدن این عکس ها دلم می خواد این دیوار رو هم ببینم.به نظر من اگر آدم جا های دیگه دنیا رو نبینه و ملت دیگر رو از نزدیک نبینه و از دنیا بره انگار که کور و کر از دنیا رفته و در طول زندگیش فقط تا نوک دماغش رو می دیده چون به نظر من گردش رو این کره خاکی آدم رو به این درک میرسونه که این دنیا چقدر بزرگه و مردم کشور های دیگه چه دیدی به زندگی دارن و نگرش و دید انسان رو باز میکنه وکلا متحول میکنه.نظر شما چیه؟

  [پاسخ]

 8. md1362 می‌گه:

  سلام
  بچه ها ممنونم از عکسها و اطلاعات زیبای شما

  [پاسخ]

 9. حسینعلی می‌گه:

  مدیریت سایت خسته نباشد
  خیلی از مطالب شما ممنون ولی مخوام خیلی بیشتر از مطالبی راکه نوشته اید بدونم باید چکار کنم وبه کجا مراجعه کنم

  [پاسخ]

 10. پرهام می‌گه:

  با سلام خسته نباشید مطالب اموزنده ای دارین ایول از مشاهده ی برخی نظرات دوستان واقعا احساس تاسف میکنم اما من به وجود شما افتخار میکنم بازم ممنون

  [پاسخ]

  انی کاظمی پاسخ در تاريخ مهر ۸ام, ۱۳۸۹ ۹:۵۴ ق.ظ:

  از لطف شما ممنونم پرهام.

  [پاسخ]

 11. محمود می‌گه:

  مطالبتون خوب و جالب ولی محدود بودند مخصوصا تاریخ سوریه و کره ، لطفا مطالبتون گسترش بدید و درباره ی تاریخ عراق و اروپا و اسلام نیز بنویسید.
  موفق باشید!

  [پاسخ]

 12. amin می‌گه:

  با درود وسپاس فراوان…خدمت علی جانم بگم که این نقد تاریخی نیست.. و همچنین از کلمات خوبی استفاده نکردی. پسر خوبی باش.

  [پاسخ]

 13. مجتبی می‌گه:

  با سپاس از همه شما
  هم خوانندگان هم مدیران سایت

  [پاسخ]

 14. gilezak می‌گه:

  سلام
  مطلب جالب است ولی اطلاعات این پست با مطلب مشابه دیوار چین در پست “حکایتی اسفناک درباره دیوار چین” کمی متفاوت است .ممنون اگر دقت فرمایید.

  [پاسخ]

  انی کاظمی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۰ ۶:۲۳ ب.ظ:

  درود.
  دوست عزیز تفاوتش را بفرمائید
  سپاس

  [پاسخ]

 15. علي می‌گه:

  باتشکرفراوان ار بابت انتشارمطالب سودمندجغرافیایی ما که بهره کافی را بردیم دستتان درد نکند.

  [پاسخ]

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + ""

جستجوهای ورودی:

اعجاز جهان + طول دیوار چین چندمتراست +