سپتامان

۳
این نوشتار توسط انی کاظمی در تاریخ ۲۹ام فروردین، ۱۳۸۸ و در دسته "تاریخ باستان" ارسال شده است.

نگارنده :انی کاظمی

چشمه چشمه آبی افسانه است که گفته شده هر کسی از آب آن بنوشد، اش برخواهد گشت
چشمه جوانی چشمه آبی افسانه است که گفته شده هر کسی از آب آن بنوشد، جوانی اش برخواهد گشت. فلوریدا در ایالات متحده جایی است که اغلب از آن به عنوان محل چشمه یاد می شود و داستانهایی که درباره چشمه گفته می شود همراهی و نزدیکی زیادی با این دارد.

یک داستان قدیمی هست که می گوید کاشفی اسپانیایی به نام ژان پل دلئون اولین حکمران پورتوریکو، به دنبال چشمه جوانی می گشت که به محل کنونی فلوریدا رسید که تصور می کرد جزیره است. او در سال ۱۵۱۳ فلوریدا را کرد. اما این داستان مربوط به زمان او نیست و او اولین نفر نبود.

دان به چشمه ای اشاره می کند که نوع از آب در ان است و در اتیوپی قرار دارد و طول عمر اتیوپی به این آب مربوط می شود.

افسانه های همانندی نیز درباره چشمه جوانی گفته شده مانند جوانی که در افسانه ها و بخصوص ها به اشخاصی هدیه داده می شود و داستانهایی همچون سنگ جادو، اکسیر زندگی و غیره.

شهر سنت اگوستین در فلوریدا که گفته شده د لئون برای اولین بار در جستجوی چشمه جوانی به آنجا پا گذاشته شده، امروزه به نام پارک ملی چشمه جوانی نامگذاری شده و برای د لئون یادبود قرار داده شده است و به دلیل اش جذابیت های توریستی زیادی دارد و با اینکه محل واقعی چشمه نیست توریست ها از آب آن می نوشند.

مفهوم دیگری که در کنار این افسانه مطرح است، جوانی ابدی است که با زندگی ابدی متفاوت است و سرچشمه در اسطوره های یونان و دارد. درباره زندگی ابدی، یکی از افسانه های موجود تیتونوس است.

او خدای تیتان بود. وقتی تیتان از می خواهد تا تیتونوس عمر ابدی داشته باشد، فراموش می کند که جوانی ابدی را نیز بخواهد ولی تیتونوس تا ابد زنده می ماند اما زمانی که پیر می شود بسیار فرتوت و ناتوان می شود طوری که تمام اعضای بدنش نرم شده و تواند حرکت کند و حرفهای بیهوده زیادی می زد.

اکسیر زندگی، که در فارسی به آب حیات مشهور است و گاهی هم طراز سنگ جادو (فیلسوف) شناخته می شود، نوعی نوشیدنی است که به شخص زندگی ابدی یا جوانی ابدی اعطا می کند.

این مایع در مکانی وجود دارد که آن را ظلمات می‌نامند. در افسانه‌ها آمده که خضر نبی به همراه سالها در ظلمات به دنبال آب حیات گشت. خضر به آب دست پیدا کرد و از آن نوشید و جاویدان گشت.

اما هنگامی که ذوالقرنین خواست از آب حیات بنوشد، ناگهان چشمه ناپدید شد و دیگر نتوانست آن را بیابد. بعضی ذوالقرنین را و برخی دیگر او را همان کبیر دانسته‌اند.

جوانی ابدی مفهومی است که هیچگاه به آن دست نیافته است اما جالب است بدانید که مطالعاتش را در این باره ادامه داده است تا شاید روزی با دستکاری ژنها بتواند سالخوردگی را به تاخیر بیندازد. اما هم اکنون این مفهوم در داستانها بکار می رود و البته در ادیان ابراهیمی به عنوان پاداشی برای ساکنین بهشت در نظر گرفته شده است.

en.wikipedia.org

۳ دیدگاه

 1. ali می‌گه:

  ye zare shfaf tar bashe aksatoon

  [پاسخ]

 2. ساسان می‌گه:

  آیا امکان دارد که انسان به جوانی ابدی دست پیدا کند؟

  [پاسخ]

 3. روحی می‌گه:

  میگویند تناقض درقران نیست امابسیارهست یک نمونه که می گوید تمام انسانها نزدپروردگارشان ماننددندانه های شانه باهم برابرند ودرجای دیگر داشتن کنیزراجایزمیداند واختیارمی دهد که هرکارمی خواهی بااوبکنی

  [پاسخ]

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + ""