سپتامان

۵
این نوشتار توسط انی کاظمی در تاریخ ۱۵ام فروردین، ۱۳۸۸ و در دسته "تاریخ تمدن مصر باستان + کاخ ها و معابد عهد باستان + معماری بناها و کاخ های باستان + موضوعات" ارسال شده است.

نگارنده :انی کاظمی

در حدود ۳۰۰۰ قبل از میلاد مسیح سفلی و توسط فرعونی بنام “تامر”با هم متحد شدند و اولین با یک سیاست واحد ترکیبی از دو را به مورد اجرا در آورد پس از گذشت این دوره که به تدریج مصطبه (با اشتباه نشود )آغاز می شود

مقابر مصطبه ای :این ها که معمولا به شکل سکویی بلند و مستطیل شکل با دیوارهای پر شیب و قطور و با مفرغ ا سنگ یا آجر هستند محوطه ای برای دفن بودند که محوطه اصلی تدفین در زیر زمین و عمق زیاد قرار داشت و بوسیله هواکش به سکویی بلند متصل می شده است و بسیار محکم بوده اند.

احتمالا شکل مقبره های مصطبه از های خاکی یا سنگی که مقبره های پیشین رو می پوشنید.گرفته شده است و در حالی که در به آئین اهمیت نمی دادند در صورتی که در مصر احتمالا برعکس بوده و در درجه اول قرار می گرفتند که شاید دلیلش زندگی پس از بوده است .

در سراب یا همان محوطه تدفین مقبره مصطبه ای هیچگونه ارتباطی با محیط خارج وجود نداشت . و متوفی و نیز اشیا نفیس و ظروفی که برای مرده لازم بوده است می گذاشتند.ارتباط مقبره با خارج را که دری بود و به فضای کوچکی منتهی می شد که اقوام نزدیک هدایای خود را آنجا می گذاشتند و از سوراخی که از بالای جسد متوفی را از آن وارد می کردند د برخی موارد از بام تا محل استقرار جسد بیش از ۳۰ متر عمق داشته و پس از اینکه جسد را داخل قرار می دادند این سوراخ را کاملا مسدود می کردند و دهانه آن را به دقت مانند سایر نقاط سقف می پوشانند .به طوریکه دیگر این مسیر نگردد .

این سبک مقبره ها تا زمانی که اهرام بوجود آمد ادامه یافت و به عنوان مقابر نزدیکان و اشراف در کنار اهرام گردید و طول آن از ۵/۴ تا۵۲  متر و ارتفاعشان ۳-۹ متر متغیر بوده است و علت عمود نبودن دیوار های این مقابر و تمایل آنها به داخل احتمالا استحکام این دیوارها نسبت به دیوارهای عمود است.

۵ دیدگاه

 1. حکیمه حسین زاده می‌گه:

  سلام دوست گرامی از مطالبی که در مورد تاریخ بین النهرین گذاشته بودی استفاده کردیم امیدوارم بتوانم در درس تاریخ معماری جهان بیشتراز مطالب شما استفاده بکنم

  [پاسخ]

 2. سعید نیکزاد می‌گه:

  az mataleb estefade kardam bahal bod dastetmer10+20

  [پاسخ]

 3. کوروش می‌گه:

  سلام خسته نباشید بابت مطالبی که گذاشتید ممنون واقعا به دردم خورد

  [پاسخ]

 4. پوریا می‌گه:

  سلام.من یه تحقیق در مورد ستونها در تاریخ های مختلف میخوام. شما ندارین ؟جان من.این تم بمیره.خیلی واجبه.

  [پاسخ]

 5. پوریا می‌گه:

  سلام.من یه تحقیق در مورد ستونها در تاریخ های مختلف میخوام.

  [پاسخ]

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + ""

جستجوهای ورودی:

معماری پادشاهی کهن مصر + نام کاخ های مصر باستان + کاخ های مصر باستان + کهن مصر +